top of page

המשימה שלנו

StartUpRoots מעצימה את התלמידים, עוזרת לפתח את הפוטנציאל שלהם ומאתגרת אותם לבנות עתיד שוויוני ובר קיימא על ידי מתן פלטפורמה לגידול מזון, רעיונות ואחריות למשאבים המוגבלים של כדור הארץ. StartUpRoots הפכה לספקית מוסמכת של גפן בשנת 2022 ופיתחה תכניות לימודים התואמות את המטרות והיעדים של משרד החינוך, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות. בתי הספר המשתתפים יכולים לקבל מימון ממשלתי לקידום בריאות וקיימות, ו-StartUpRoots יכולה לספק פלטפורמה ותוכנית לימודים אותנטית לתמיכה ביוזמות אלה ולעמוד בתקני המשרד.  

הסיפור שלנו

בשנת 2015 הוקמה StartUpRoots כדי לתת מענה לצרכים התזונתיים של ילדי בית ספר מוחלשים בשכונה הענייה ביותר בירושלים. מתוך הכרה במגבלות של מתן דפים, הארגון הסב חצר בית ספר רעועה לחווה הידרופונית בשטח של 100 מ"ר, מה שאפשר לתלמידים ללמוד על תזונה וחיים בר קיימא תוך גידול של 1500 ירקות בכל חודש. (פרק חדש) ככל שהעניין גדל, StartUpRoots עיצב מערכת אנכית שיכולה להתאים לכל מקום, המאפשרת לתלמידים להפוך ללומדים פעילים החוקרים את צרכי המפעל, מפתחים כישורי יזמות ומשווקים מוצרים חדשים כמו "הידרו-שייק" הבריא. (פרק חדש) בהמשך פותחה חווה מסחרית בשטח של 22 מ"ר בעיר העתיקה, בה ייצרו תלמידי הישיבה ירקות טריים, כשרים וללא חומרי הדברה למכירה מקומית. על ידי קידום הידרופוניקה, StartUpRoots מסייע להפחית את צריכת המים, הפסולת והשימוש בקרקע, תוך קידום תוצרת טרייה שגדלה במקום.

 

באמצעות  תוכנית לימודים רב-תחומית, StartUpRoots מעצימה את התלמידים להפוך לשחקני צוות אחראיים המחברים בין מסורת יהודית לצדק חברתי, בריאות ואיכות הסביבה. (פר חדש) בכל שנה, StartUpRoots ממשיכה לפתח תוכנית לימודים ולשלב טכנולוגיות חדשות. עם המערכת הנוכחית שלנו, אנו יכולים לגדל למעלה מ-400 צמחים למ"ר, ותכנית הלימודים שלנו כוללת כעת מדע, תזונה, יזמות בת קיימא וצילום עיתונות. כמו כן, אנו שמחים לסייע לבתי ספר ביישום תוכניות בית הספר הירוק ובית ספר מקדם בריאות של משרד החינוך.  סימן ההיכר שלנו הוא מתן למידה אותנטית, ממוקדת תלמיד, חווייתית עם התמקדות בבריאות וקיימות וחיבור למסורת היהודית.

השמועה התפשטה ועד מהרה רצו מנהלים ומורים אחרים "להאיר" את בתי הספר שלהם. מכיוון שלמעט בתי ספר יש מקום לחממה של 100 מ"ר, היינו צריכים לפתח חווה שיכולה ממש להתאים לכל מקום. במסדרון של בית ספר שמשרת קצת יותר מ-100 תלמידים, StartUpRoots עיצב מערכת אנכית שיכולה לגדל 120 צמחים למטר, בחודש. התלמידים הפכו ללומדים פעילים, חוקרים את צרכי הצמחים, מיישמים את השיטה המדעית לגידול נבטים, מיקרו ירוקים, עלים ירוקים ועשבי תיבול. הם תיעדו את צמיחת הצמחים וחשבו על הצמיחה שלהם. בזמן שהם נהנו מפירות עמלם, הם גם למדו על יזמות. תוך יישום לקחים מתוכנית הלימודים ליזמות,   התלמידים פיתחו מוצרים חדשים, כגון ההידרו-שייק, משקה בריא שלמדו לפרסם ולקדם לתלמידים אחרים בבית הספר.

לאחר מכן, פיתחנו חווה מסחרית, המאפשרת לתלמידי ישיבה לייצר מאות ירקות למכירה לתושבי המקום. בחלל של 22 מ"ר, בחדר בן 2000 שנה בעיר העתיקה, בהקדישו שעות ספורות בלבד בשבוע, למדו התלמידים כיצד לייצר ולשווק מגוון ירקות טריים, כשרים וללא חומרי הדברה כימיים. הירקות הגיעו ללקוחותינו תוך דקות מרגע שנקטפו.

הידרופוניקה משתמשת ב-90% פחות מים מחקלאות מסורתית, מבטלת את הצורך בחומרי הדברה כימיים, מפחיתה פסולת וחוסכת אדמה יקרה. מזון שגדל במקום, בסביבה מבוקרת מפחית את טביעת הרגל הפחמנית והופך ירקות טריים לזמינים כל השנה. 

StartUpRoots מספק לסטודנטים את הכלים לפיתוח מיומנויות, ידע ואהבה ללמידה שיגרמו להם להיות שחקני צוות אחראיים בעולם הדורש שיתוף פעולה, התחשבות ושיתוף פעולה. במסגרת תכנית הלימודים הרב-תחומית שלנו, אנו מזמינים את התלמידים למצוא את מה שהם נהנים בו, לפתח את מה שהם טובים בו, להעריך את ההשקעה של אחרים ולהתמקד במה שהעולם שלנו צריך. התלמידים מחברים בין מסורת יהודית לצדק חברתי, בריאות, איכות הסביבה ועוד. אין תענוג גדול יותר מלראות תלמידים גדלים על ידי גדילה!

StartUpRoots, R.A.
StartUpRoots, R.A.
StartUpRoots, R.A.
StartUpRoots, R.A.
StartUpRoots, R.A.
StartUpRoots, R.A.
StartUpRoots, R.A.
תעזור לנו לצמוח
donation.png
bottom of page